LEGIO X GEMINA PIA FIDELIS

FORVM POPVLI

Právě je úterý 25.6.2019 22:39

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 123 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 3 4 59 »
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Gladius 2010
PříspěvekNapsal: středa 10.6.2009 2:14 

Tak jsem zkusil nadhodit ten program na další Gladius:
Antický festival – přehlídka různých období a kultur, spadajících do antiky, završená velkým představením boje mezi Římany a Germány.

Každá kultura, která se chce představit v rámci programu, musí disponovat alespoň dvěma z následujících předpokladů:
- dobový tábor včetně kuchyňského vybavení a dobového spaní
nebo
- řemeslo, předváděné dobovou technologií odpovídajícími nástroji
- vojenská jednotka/skupina bojovníků, reflektující alespoň částečně organizaci dané armády
nebo
- ucelená skupina civilů (domácnost, družina a pod.), reflektující alespoň částečně společenské vrstvení předváděné society
Zvláštní kapitolou jsou divadelní představení (v tuto chvíli mě napadají gladiátoři), kteří ale nejsou prezentováni jako samostaná kultura.
Každá kultura má svůj tábor nebo řemeslo, jehož umístění je bráno jako „domovské“. V průběhu celého programu pro diváky toto místo žije bežným životem. Dále je připraveno bojiště pro záverečné představení, aréna a dětský koutek.
Program je sestaven jako série představení jednotlivých kultur, proloženým větším představením a turnajem.

Návrh programu:
12:00 Začátek programu. Slavnostní nástup jednotlivých skupin a jejich stručné představení.
12:30 Komentovaná prohlídka hradiště a jednotlivých táborů
13:30 První kultura – představení
14:00 Představení se zapojením diváků (například souboje v aréně, včetně nástupu senátora a bojovníků, rozdání mávátek divákům, účasti dobrovolníků v aréně)
15:00 Druhá kultura – představení
15:30 Třetí kultura – předstvavení
16:00 Komentovaná prohlídka hradiště a jednotlivých táborů
16:30 Bitva
17:30 Kruhy zrady a řadovky
18:00 Konec programu

Předmět příspěvku: Re: Gladius 2009
PříspěvekNapsal: středa 10.6.2009 7:52 

Jestli je to takto,tak asi není problém-bude hlavně na jednotlivých kulturách zmáknout přednášku tak nějak kulturně a vyváženě-Přičemž nemusí jít o komplexní seznámení s kulturou(tam se těžko vyhnout dlouhému povídání)ale o nějaký zajímavý výsek nebo řemeslo atd.Pak taky dobře rozmyslet časy přednášek-aby se např.legionáři 3X denně nesoukali do zbrojí..
Jinak přednáškový plac byl-co se diváků týče letos jistě lepší-komornější než prostor před bránou.nevýhodou je ale špatný povrch.Pokud budou soutěže a pod pro diváky,navrhuji utvořit travnatou arénu nahoře v hradišti spíše u horní brány-ale tak aby zůstala zachována určitá komornost-(namáčknout do rohu)aby se diváci moc nerozlézali a šlo ukazovat i detaily výstroje atd.

PříspěvekNapsal: středa 10.6.2009 8:58 

Program se mi jeví velice pěkný a vypečený.
Takhle by to mělo opravdu úroveň. Bylo by krásné opravdu dotlačit jednotlivé národy ke kvalitnímu táboru a předvádění činností, protože pokud tam budou jen stanovat a trousit se kolem, tak to diváka otráví. Nemusí tam účinkovat všichni pořád, ale třeba se střídat po dvou lidech...
No a ten dětský koutek by měl být nabitý atrakcema, aby to nebyla jen ohrádka s kozou a jedním lukem.
Mohly by se tam taky střídat zástupci různých táborů s typickou činností, nebo hrou.
Galové - petanque, Germáni - hod kladivem, řekové - hod diskem, římani - orgie...
a tak podobně
:)
Z práce mám zkušenost, že programy pro děti vyžadují jednu až dvě kvalitní lektorky - skautské vedoucí, které vydrží půl dne s houfem dětiček a ještě je to hrozně baví.
Takové holčiny by to chtělo najmout, navlíknou do kostýmů, vehnat do dětského koutku, využít, večer opít, svléknout z kostýmů, zneužít...
Prostě takový ten profesionální pedagogicko-edukativní přístup
Jinak jsem programem nadšen.
Přidal bych takové ty vojácké věci jako legionářské stráže u bran, co se po hodině střídají s velkým hulákáním, pochodují sem a tam, hlídají tržiště a honí zloděje a podobně
Chtělo by to hazardní hernu se skořápkářem a kostkama, žido-gala obchodníka, co by s návštěvníkama smlouval o zaručeně pravé sušené údy pobitých barbarů a tp...
PS: co ti řekové? Nešlo by poskládat aspoň dva hoplíty na ukázku?
PPS: a co takové Olympijské hry? Hodně národů, hodně teamů, hodně legrace...

"Carpe Diem"

PříspěvekNapsal: středa 10.6.2009 16:52 

SALVE,jak tak koukám tak je to pro některé jedince 7 hodin ve zbrojích ,a splním zápřahem. :P

PříspěvekNapsal: středa 10.6.2009 18:03 

No, udělat komplet táborový život by bylo hezké, ale osobně bych do toho nešel, protože na to zatím myslím nejsou lidi. Trhovce klidně, ale museli by to být opravdoví obchodníci s odpovídajícím zbožím. Například prodej občerstvení z amfor na nějakém vozíku by se mi líbil.
Nesmíme ale zapomenout, že hlavním cílem je zábava pro všechny, což by celý den v poklusu asi nesplňoval.
Ad prostřední představení - tam bych chtěl dohromady shrnout něcom kultury i vojenství, a zapojit diváka.

PříspěvekNapsal: středa 10.6.2009 23:48 
Moderátor

U těch řemesel budeme muset volit nějaký kompromis - když už to nezvládnou prodávat v táboře u stanu, což je navíc v té Antice trochu problém, aspoň budeme volit taková řemesla která se aspoň trochu hodí a která využijeme my i diváci - třeba ten řezbář s miskama co se mi ozval by se hodil (byl to ten co tam prodával to koření - až když jsem se s ním dal do řeči jsme zjistil že dělá i dlabané a soustružené nádobí).

PříspěvekNapsal: čtvrtek 11.6.2009 15:57 
Moderátor

Salve,
co se týká cvičných štítů tak tady je odkaz na jednu docela slušnou fotku, z které se myslím dá lecos okoukat.

http://www.roman-empire.net/army/soldier-practice.html

Vypadá to, že výpleť je dvojitá, pro zvýšení váhy a bezpečnost je celé scutum potaženo silným plátnem či plachtovinou. Umbo není, ale je to dohnáno vystouplým madlem a proti pěsti je hadr, nebo kus kůže.
Vale

PříspěvekNapsal: čtvrtek 11.6.2009 18:54 
Moderátor

To není dvojitý, to je jednoduchý pletení, ale hodně nahusto - to bychom ale mohli zadat, tohle určitě náš košíkář zvládne a potáhneme si to plátnem sami.

PříspěvekNapsal: pátek 12.6.2009 14:13 

štíty-Tohle je jednoduché a realizovatelné-umbo vlastně není potřeba,vyvážení vzad dělá i sám průhyb štítu.
Ad program gladius-Právě jde o to,že pro většinu učinkujících je právě flákání okolo stanu a učinkování v bitvě představa ideálně ztráveného víkendu a jakákoliv další ne zcela dobrovolná činnost může mít sice pozitivní dopad na diváky,ale negativní na učinkující...Navíc to klade zvýšený nárok na organizátora-když si vzpomenu co obnáší než se všichni dostaví na bitvu...
Podle mne jsou různé vržnice a střelnice ideální zábavy které děti zabaví celý den-obsluha se může po půlhodině střídat...Také se tato aktivita dá udělat na hodinku formou turnaje(což je podle mne zábavnější...

Předmět příspěvku: Re: Gladius 2010
PříspěvekNapsal: sobota 13.6.2009 20:47 

Teď jsem o programu mluvil s HP. Shodli jsme se, že oprvní rok bychom udělali hry v Cirku jako prostřední program. Idea dobrá, ale měl vynikající nápad (podle mě :-)) - přehodit bitvu a arénu tak, že v bitvě, kterou Římani vyhrají, naberou zajatce, a pak se celá menažerie přesune do arény, kde bude mladý nadějný tribun pořádat hry na oslavu svého vítěžství nad barbary. Součástí by byly malý triumfální průvod, souboje cvičených gladiátorů dřevěnými meči, zápasy zajatců a odsouzenců, malé přéhrání vítězné bitvy (řadovka) a nakonec zlatý hřeb - gladiátoři.
Tak by měl program návaznost a myslím, že by to bylo hezky provázané.

PříspěvekNapsal: neděle 14.6.2009 15:33 

SALVE, nezapomeňte že příští rok má být sehrána komedie.

PříspěvekNapsal: pondělí 15.6.2009 7:09 

Sice dělám germány, ale pokud by byl zájem, můžu nabídnout do arény popravu ad bestias, mám na tyhle účely cvičenýho československýho vlčáka, už sme s nim obdobně vystupovali. Jestli ale příští rok bude komedie tak bych možná počkal až napřezrok, protože pro nezasvěcené to vypadá poměrně dost reálně.

PříspěvekNapsal: pondělí 15.6.2009 7:13 

Komedie?No,to asi celou věc dost usnadňuje :lol:
Jen podotýkám,že v případě návaznosti přijdete o řadovky,a hlavní program-bitva musí vypuknout dřív-ale v cirku se může odehrávat leccos.alespoň bude změna..

PříspěvekNapsal: úterý 16.6.2009 10:05 

V cirku by mohly tančit polonahé kněžky.
V případě komedie nahý Argon s oblečeným československým vlčákem ad bestias...

"Carpe Diem"

PříspěvekNapsal: úterý 16.6.2009 15:38 

bruuk píše:
....V případě komedie nahý Argon s oblečeným československým vlčákem ad bestias :)....
No nevim, něco mi řiká že by se mu tanec s vlky nemusel líbit
[ img ]
Ovšem, psa sebou beru, po minulé zkušenosti, kdy si mě římani pletli s jedním božím synem, :evil: se ochranka hodí....

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 123 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 3 4 59 »

Všechny časy jsou v UTC+02:00